reklama

Festy na Malte

Tento rok som ako dobrovoľníčka na Malte mala možnosť počas šiestich mesiacov spoznávať toto súostrovie po mnohých stránkach. Žila som na menšom a menej známom ostrove zvanom Gozo. Veľmi ma zaujali a fascinovali oslavy nazývané festa. Podobajú sa naším hodom, či odpustom. Podstata je tá istá, tiež sa oslavuje patrón kostola, ale ich priebeh je pre Maltu, čiže aj Gozo špecifický. Predstavte si malý ostrov v Stredozemnom mori s 30 000 obyvateľmi, kaktusmi, citrusmi a palmami. Z jeho centra je všade dookola vidieť nekonečné more. Nízki, tmaví a veselí Malťania po sebe temperamentne pokrikujú, či spievajú...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Obdobím fiest je leto. Každý týždeň má sviatok iná dedina. Večer, prvý deň festy sa rozžiaria žiarovky lemujúce vonkajšie múry kostola a jeho silueta svieti po nociach celý týždeň. Hoci cez deň vyzerá kostol vykladaný žiarovkami pre cudzinca zvláštne. Už sedem dní pred hlavným dňom festy prebiehajú koncerty, modlitby a iné sprievodné akcie. Obyvatelia danej sláviacej dediny v ten týždeň do práce nechodia, aby sa mohli na oslavy pripraviť a dobre si ich užiť.

Postupne gradujúci program vyvrcholí cez víkend. Konajú sa procesie so sochou patróna kostola. Tá býva v životnej veľkosti, na podstavci pri nohách svätca sú ešte kytice a sviečky. Nečudo, že vyzdobenými ulicami s ňou pochodujú šiesti chlapi. Za nimi v sprievode idú kňazi, ďalšie duchovenstvo a do kroku im hrá pochodujúca dychovka. Tá sa skladá z viac ako 30 hudobníkov poobliekaných v uniformách. Na konci sprievodu kráčajú dedinčania a ich hostia. Po niekoľkých metroch sa sprievod zastaví, nosiči sochu oprú o tyče v tvare vidlice a nachvíľu si odpočinú. Svätec nepochybne spôsobuje svojim nosičom nemalé útrapy. Ulice, ktorými sprievod prechádza, sú vyzdobené sochami ďalších svätcov a anjelov, rôznymi vlajkami. Dekorácie z farebných stúh a mašieľ visia z jedného domu na druhý, z jedného konca dediny na druhý. Keď sa zotmie, ulice osvetľujú farebné žiarovky svietiace z nainštalovaných dekorácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvuk dychovky občas prerušia výbuchy ohňostrojov. Vďaka nim je Malta nazývaná krajinou ohňa. Malťania sú na nich právom hrdí a vedia si ich vychutnať. Na námestie postavia vysoké monštrá pripomínajúce mlyny, ich ramená sú zakončené obručami, na ktorých sú dookola pripevnené svetlice. Spustiť túto „show“ na rozdiel od jej prípravy je jednoduché. Majstri, skôr podpaľači ako pyrotechnici, zapália prvú svetlicu a od nej sa postupne samy zapaľujú ďalšie a ďalšie vybuchujúce svetielka. Kolesá sa dajú do pohybu, mlyn sa točí, žiari, strieľa a dymí. Takýchto konštrukcií je na námestí niekoľko a kým každá predvedie svoje predstavenie, okolo ľudí sa rozprestrie hustý a štipľavý dym. Veselí Malťania sa vedia pri ohňostrojoch vyzabávať až k smrti. Postavia sa do bezprostrednej blízkosti vybuchujúcej konštrukcie, a tak nečudo, že každý rok skončí aspoň jedno predstavenie tragicky. Čo turistu môže ďalej nadchnúť, je denný ohňostroj plný rachotu. Vo vzduchu sa zatrbliece niečo strieborné a na modrej jasnej letnej oblohe po ňom na krátku chvíľku zostanú biele obláčky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Festy nie sú všade rovnaké, pre každú dedinu je tá ich niečím význačná. Napríklad v dedinke Gharb (Arb) v nedeľu, v hlavný deň osláv (vždy prvá júlová nedeľa) vytvoria na námestí pred kostolom niekoľkometrový obraz z lupienkov kvetov, nazývaný „infiorata“. Motívy obrazu sú každý rok iné, napríklad nákres ich kostola, či portrét maltského svätca Georga Preccu.

Ohňostroj vyletujúci priamo z kostola, vlastne z jeho zmenšenej repliky, môžete vidieť len v dedine Ghasri (Asri). No najvychýrenejší ohňostroj je v dedine Nadur. Nad ňou sa viac než 2 hodiny v krátkych intervaloch striedajú vo vzduchu tie najkrajšie možné svetelné výjavy. Päť svetlíc spoločne vyletí do neba, rozpŕchnu sa na množstvo viacfarebných lúčov a ich trblietajúce sa čiastočky víria vzduchom. Ďalšie svetlice vyletia postupne. Kým prvá fialová dohasína, tá druhá zelená nad ňou vytvorí kruh a k nej sa už blíži tretia, aby vytvorila kruh červený. Jemný žiariaci prach potom pomaly padá oblohou k zemi, ako sneh, ktorý na Malte nikdy nevideli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo Victorii, na sviatok svätého Juraja, všetci spoločne dookola vyspevujú hymnu festy a oblečené majú mierne gýčovité červené tričká s potlačou ich patróna.

Niektoré dediny majú pekný zvyk pozvať po ukončení festy svojich mentálne, či telesne postihnutých spoluobčanov na piknik. Pripravia im pohostenie a kultúrny program. To som mohla zažiť ako sprievodkyňa klientov centra pre ľudí so špeciálnymi potrebami, kde som „dobrovoľníčila“.

Prečo je obdobím osláv práve leto? Či v zime neoslavujú svätých? Nuž predstavitelia dedín sa uzniesli presunúť sviatky pripadajúce na upršané zimné obdobie na leto, čas horúčav a sucha, keď sprievod nerozoženie lejak, či búrka (búrky bývajú na Malte v zime). Tak sa napríklad oslavuje svätá Katarína namiesto koncom novembra v júni a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čas osláv sa na Malte skončil a aj môj pobyt v centre. Európska dobrovoľnícka služba však stále ponúka pre mladých mnoho projektov, vďaka ktorým máme možnosť pomôcť, ale aj spoznať krajinu, tak ako ju žiaden turista spoznať nemôže.

Večer, prvý deň festy sa rozžiaria žiarovky lemujúce vonkajšie múry kostola ....

Obrázok blogu

Ulice, ktorými sprievod prechádza, sú vyzdobené sochami ďalších svätcov, anjelov a rôznymi vlajkami.

Obrázok blogu

Dekorácie z farebných stúh a mašieľ visia z jedného domu na druhý, z jedného konca dediny na druhý .

Obrázok blogu

Keď sa zotmie, ulice osvetľujú farebné žiarovky svietiace z nainštalovaných dekorácii.

Obrázok blogu

Čo turistu môže ďalej nadchnúť, je denný ohňostroj plný rachotu. Vo vzduchu sa zatrbliece niečo strieborné, na modrej letnej oblohe po ňom na krátku chvíľu zostanú biele obláčky a všetko dookola duní.

Obrázok blogu

Vo Victorii, na sviatok svätého Juraja, všetci spoločne dookola vyspevujú hymnu festy a oblečené majú mierne gýčovité tričká s potlačou ich patróna.

Obrázok blogu

Na námestie postavia vysoké monštrá pripomínajúce mlyny, ich ramená sú zakončené obručami, na ktorých sú dookola pripevnené rôzne svetlice.

Obrázok blogu

Niekoľkometrový obraz z lupienkov kvetov nazývaný „infiorata“.

niekoľko metrový obraz z lupienkov kvetov nazývaný „infiorata“
niekoľko metrový obraz z lupienkov kvetov nazývaný „infiorata“ 

Katarína Brezániová

Katarína Brezániová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študentka LF UP Olomouc, exdobrovoľníčka Európskej dorovoľníckej služby na Malte, Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu